Sunday, April 06, 2008

The Real Veggie Tales

I have a very smart friend Allison. Actually, I have lots of smart friends, but Allison is who I am talking about at this moment. A couple of years ago Allison and another friend started a food cooperative in our neighborhood. 36 families belong to this produce co-op. Here's how it works. A truckload of produce is purchased every-other week, sorted into laundry baskets, and the picked up by us 36 folks. It's a great way to get a good variety of produce at great prices. (Yes, Costco is a great deal, but you don't always want to have to buy 5 pounds of broccoli to get a good deal.) We also get cool and exotic stuff like daikon radishes and fresh basil. And this week we were able to buy strawberries in bulk at about $1 a pound!! So I bought 16 pounds. I made jam, ate strawberry shortcake three days in a row, waffles with strawberries, etc. Anyway, here's a picture of what I picked up this last Thursday. The downside of the co-op is finding room in my refirgerator for all this produce! Not too bad of a problem. Thanks Allison! As she says, "Saving the neighborhood from twinkies and soda one family at a time." Amen sista!

5 comments:

Win said...

That is the first thing I am going to find out when I move into my condo---is their a neighborhood food co-op! I might have to pick Allison's brain on how to find a group! I loved to feast on all the yummies you were able to get!!!

aric & jess said...

WOW! That is some serioius produce! Too bad we aren't big into veggies over here unless it's lettuce, cucumber, or carrots. We are so boring....But what a great idea if you are into that sort of thing...you know...like healthy food...

Ilene said...

See, it is cool to live in Provo.

You think Meridian has something going on like that? It is considered a little Provo.

Uh-oh, should I be scared?

Stephanie said...

I've been lurking for a while - but I thought I would comment.

I love my veggie co-op!! I love the variety and I use EVERYTHING - even cabbage (which I usually hate). I would have bought at least 16 pounds of $1 a pound strawberries.

Through our co-op, we can get also get all kinds of bread (sandwich and artisan), dipping sauces and last week I had the opportunity to buy a quarter of a cow!!

I'm glad this is in places besides where I live.

Brittany & Barry said...

How does one get in on this LPC? Let me know!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...